Přemýšlejme

09.10.2012 20:45

Čím více prostředků vynakládá společnost na zdravotní péči, tím nemocněji se občané cítí. Čím je to dáno?
Ze zdravotnictví se stal velký byznys. Medicínsko-farmaceutický komplex zaměřuje pozornost na klientelu, která je solventní, ale v podstatě zdravá. Je pro ni potřeba vymyslet nějakou nemoc. Vzniklo nové vědecké odvětví, které se zabývá medikalizací, tedy vytvářením nemocí z přirozených problémů každodenního života.
Když naší babičku bolelo koleno, tak věděla, že to prostě přehnala, že si potřebuje odpočinout. Dala si Priessnitzův zábal, dva dny odpočívala… a byla zase v pohodě. Používala selský rozum.
Dnes ale s tímtéž problémem, pod tlakem propagandy, utíkáme k doktorovi. Ten nás hned pošle na rentgen, nad snímkem se zamračí a poví: "Člověče, máte artrózu, musíte se léčit!" Automaticky dostanete prášky proti bolesti. Pomocí nich se sice zbavíte bolesti, ale tím i varovného signálu, aniž byste pochopil informaci, kterou vám to koleno chtělo sdělit. Pokračujete v přetěžování kolene – námahou, nadváhou, stresem… a s pomocí léků se velice rychle dopracujete k těžkým a nevratným degenerativním změnám, ke zbytečné operaci. Z člověka, který přišel s problémem, se stal pacient  s diagnózou. Obchodní trik se podařil.

Jaké „diagnózy“ se takto vyrábějí?
Historicky největším byznysem je cholesterol. Funguje to podle jednotného schématu. Krásně o tom píše Kathleen Taylorová v knize Brainwashing. Jaké postupy používají manipulátoři, když chtějí lidem něco vnutit? (Je jedno, jestli jde o prášek na praní, prášek na klouby, politický program, nebo předražené nádobí.) Nejdřív je třeba lidi vyděsit: "Cholesterol zabíjí! Hrozí vám infarkt, mozkové příhody! Okamžitě si ho nechte zkontrolovat!". Když je člověk vyděšený, přestane přemýšlet a snadno se s ním manipuluje. Vzápětí přichází uklidnění: "Nebojte se. My už to vyřešili. Máme pro vás úžasné léky. O nic se nestarejte. Musíte je jen celý život pravidelně užívat!"
Je řada pacientů, u kterých byla náhodně zjištěna vyšší hladina cholesterolu. Oni ale neměli žádné potíže, byli zdraví. Stonat začali, až když brali léky proti cholesterolu. Najednou se objevily bolesti hlavy, únava, zažívací potíže, nespavost… Ukazuje se, že mnohem větším nebezpečím než lehce zvýšený cholesterol jsou pro zdravého člověka léky proti němu.

Jak se v tom ale má člověk orientovat?
Spoléhat se dá jen na selský rozum. Je potřeba se zastavit a přemýšlet. Včas poznat způsoby vymývání mozků. Je to pár jednoduchých fíglů: vyvolat strach, okamžitě nabídnout zázračný recept, do propagandy zapojit oblíbené herce, zpěváky nebo sportovce. A když chybí klinické studie, objektivní důkazy o účinku, tak se to nahradí důkazem sociálním. Člověk si pomyslí: když to bere hodně lidí, je to drahé, tak na tom musí něco být, to nemůže být podvod. Ale může!
Nebo princip nedostatku – jakmile se někde objeví "limitovaná série, do vyprodání zásob, akční cena…", tak si můžete být jisti, že toho mají plný sklad. Potřebují vyvolat hysterii. Jde jim jen o to, aby lidé nepřemýšleli a rychle jednali. Je proto potřeba udělat pravý opak: zastavit se a přemýšlet. Nenechat se strhnout davem a nepodlehnout manipulaci.

Pokud přijdete do ordinace, doktor zírá do počítače, nezvedne hlavu, nepředstaví se, ordinuje od stolu. "Sestro, pošlete ho na rentgen." Koukne, "máte tam artrózu, tady máte recept, nazdar". Tak to je nejlepší vzít nohy na ramena.

Je to běžný model: lidé se cítí nemocní, plní čekárny, lékaři na ně pak nemají čas, šup-recept-na shledanou, ti lidé se dál cítí nemocní... a jede to pořád dokola. Co s tím, jak to změnit?
Je to bludný kruh. A jediný způsob, jak ho prolomit, je vystoupit z něj. To se týká jak doktorů, tak pacientů. Nenechat sebou manipulovat, používat vlastní rozum a začít se chovat jinak. To ale musí udělat každý sám.

                                                                 Výňatek z rozhovoru MUDr. Jana Hnízdila, který se věnuje celostní, komplexní medicíně a psychosomatice.

—————

Zpět